Velkommen – år 2026!

(Sist oppdatert 13.01.2026 @ 18:42 av Bjørn Roger Rasmussen.)

Nyttår 2026 (KI)

Godt nyttår og godt nytt år 2026! Illustrasjon laget av ChatGPT 5.1.

Velkommen til år 2026!

Jeg innleder på samme måte som ved forrige årsskifte:

  • Nok et nytt år ligger foran oss, og et nytt år gir oss muligheter for å oppleve både nye oppturer og nedturer, positive og negative ting, gleder og sorger, muligheter og utfordringer. Det blir spennende å se hva det nye og «blanke» året vil bringe oss på godt og vondt.
  • Det er også naturlig å bruke litt tid på ettertanker og refleksjoner nå når et år er omme og et annet står for døra og «banker på». År 2025 hadde sine utfordringer og positive muligheter / hendelser, noe jeg kommer tilbake til etter hvert.

Nasjonen Norge tar (forhåpentligvis) med glede imot det nye året. Tiden vil vise hva år 2026 vil bringe oss, hvor vi må kunne ha lov til å ha forventninger om at det blir et godt år.

🎆🎉🕛🌃🍷🎊🥳🎇🍾🎉🥂

La det nye året komme min og Norge sin vei!

Oppdatering 01.01.2026: Så var det nye året – år 2026 – en realitet!

Velkommen til år 2026:

Nyttår 2026 (KI)

Godt nyttår 2026! Illustrasjon laget av ChatGPT 5.2.

 

Et nytt år har banket på:

Laster inn år 2026 (KI)

Loading – laster inn – år 2026. Godt nyttår og godt nytt år 2026! Illustrasjon laget av ChatGPT 5.1.

 

Og nok en illustrasjon:

Godt nytt år!

Godt nytt år! Illustrasjon laget av ChatGPT 5.2 KI.

 

Kalenderen for år 2026 ser slik ut:

Kalender år 2026 (Norge)

Kalender år 2026, Norge. Kilde: https://www.timeanddate.no/.

 

Forrige årsskifte: Ta eventuelt en titt på år 2025-innlegget mitt: År 2025 – velkommen skal du være! Også skrevet noen ord i min test-blogg: BRR sin testblogg!: God jul og godt nyttår!

Repeterer enda mer fra tidligere skrevet innlegg i forbindelse med forrige nyttår:

Det er alltid spennende med et nytt år, hvor året etter hvert vil bli fylt med innhold og opplevelser. Forhåpentligvis blir det flere positive enn negative momenter som inntreffer i det nye året. Nyttårsbønnen kan benyttes til ettertanke og refleksjoner nå ved årsskiftet.

Nyttårsforsetter for år 2026? Nei, slikt driver jeg ikke med, verken nå eller med tidligere årsskifter!

Jeg foret ChatGPT 5.2 KI med diverse stikkord relatert til nyttår, og fikk ut igjen denne teksten:

I overgangen mellom «gammelt» år og nytt år er det naturlig å stoppe opp et øyeblikk – til ettertanke og refleksjon. Vi bærer alle med oss noe fra året som har gått: både det som har gitt glede og gode opplevelser, og det som har vært utfordrende og tyngre – sorg, bekymringer og negative erfaringer. Alt dette er en del av livet, og kan også være med på å forme hvordan vi møter året som ligger foran oss.

Derfor håper jeg vi kan gå inn i 2026 med litt mer raushet – rause mot våre medmennesker, med varme og forståelse i møte med hverandre – og samtidig ta oss tid til å skape nye opplevelser som gir livene våre mening og glede. Årsskiftet gir også rom for takknemlighet og kjærlighet: for det vi har lært, for menneskene rundt oss, og for muligheten til å starte på nytt.

Med dette ønsker jeg dere alle et trivelig nytt år – takk for det gamle og velkommen til år 2026, fylt med både utfordringer og øyeblikk som fyller hjertet med glede.

 

Noen tilbakeblikk på (det tilbakelagte) året 2025:

  • Nesten ren kopi fra fjorårets artikkel, i og med at mye av det samme også har vært tilfelle år 2025:
    • Fortsatt dyrtider, med høye strømpriserstore prisøkninger på det meste, høye lånerentersvekket privatøkonomi og kjøpekraft for mange av oss, moderate lønnsoppgjør og mange som sliter med å betjene sin gjeld og ellers å få dagliglivet til å gå rundt. Flere enn tidligere er avhengig av hjelp, f. eks. i form av matutdeling via Frelsesarmeen.
    • Krigshandlingene og krigen har fortsatt i Ukraina (🇺🇦) startet av Russland (🇷🇺) gjennom hele 2024 + 2025, og videre har Israel (🇮🇱) kjørt på med sine krigshandlinger / krig mot palestinerne på Gazastripen (🇵🇸) og mot Libanon (🇱🇧). (Uroligheter i land slik som Syria, Afghanistan, Myanmar, Iran og i diverse afrikanske land ignorerer vi nordmenn i stor grad!)
    • Urolighetene skremmer også opp oss nordmenn, noe som medfører økt redsel for krig i den norske befolkningen og ikke minst opprustning av militæret.
    • Det norske kongehuset er en historie for seg selv, med diverse intriger i løpet av året.
  • Vi har fortsatt en mer spent geopolitisk situasjon enn på flere tiår.
  • I USA har vi fått Donald Trump som president for andre gang, og han styrer USA med jernhånd.
  • USA svikter Europa som en trygg og nær alliert.
  • Fortsatt krevende økonomiske tider for mange.
  • Stortingsvalget 2025 gav et utmerket resultat, i og med at det ble rødgrønt valgresultat med Arbeiderpartiet (Ap) som regjeringsparti. Også rødgrønt flertall (eller var det et fargerikt tutti-frutti-flertall/samarbeid?) på Stortinget.
  • Fortsatt økt krigsfare, til og med her i Norge.
  • Stort og økt fokus på beredskap og egenberedskap.
  • Styrking av forsvaret/militæret gis prioritet, som igjen vil gi negative konsekvenser for andre sektorer.
  • Vi pasifistiske militærnektere står neppe så høyt i kurs hos enkelte.
  • Fortsatt er det en god del å irritere seg over innenfor de kristnes rekker, f. eks. TV Visjon Norge og tvilsomme forkynnere / forkynnelse – inkludert sekter.
  • Jeg hadde sett fram til å bruke en del tid som deltaker i prosjektet «Nasjonal DPIA for Microsoft 365» (KS SkoleSec). Imidlertid ble jeg fort kastet ut av dette prosjektet, noe jeg har skrevet noen ord om her: blogg.brr.no: M365 i skolen – personvern og infosikkerhet.
  • År 2025 ble også året hvor jeg for min del virkelig tok kunstig intelligens (KI) i bruk.
  • Og ikke alt er bare bare med: Typisk norsk og norske verdier.
Nyttårsraketter

Nyttårsraketter fyrt opp i nabolaget på Flatraket i forbindelse med årsskiftet 2025/2026.

 

Forventninger og forhåpninger til det nye året:

  • Det ideelle er å ønske seg et stille og fredfylt år, men beklageligvis er det tegn i tiden på at dette neppe vil bli innfridd (les: den noe urolige internasjonale geopolitiske situasjonen vi er inni).
  • Fred i verden nytter det ikke å ønske seg, i og med at det er null realisme i dette.
  • Det er viktig å sette pris på friheten, demokratiet og solidariteten i landet vårt. Tross alt er vi nordmenn heldige som bor i et så godt land som Norge.
  • privaten er det ønskelig med et år på det jevne, med grei helse, økonomisk ok situasjon, trygge jobber og tålig kontroll over den familiære situasjonen.
  • Forhåpentligvis blir det et år uten for mange tåpelige lokalpolitiske utspill fra Stad kommune.
  • Beklageligvis blir det nok også for meg elbil for alle pengene i løpet av året, merke Toyota.
  • Får håpe på at det ikke skjer alt for mange ekstreme hendelser innenfor de kristnes rekker.
  • Det hadde ikke skadet om noen hadde klart å få avsatt Trump som president i USA.
  • Her i Norge håper jeg på at ingen klarer å felle den sittende Arbeiderparti-regjeringen.
  • Noen rentereduksjoner fra Norges Bank hadde vært ok for oss som har boliglån, og likeså hadde det vært greit hvis prisstigningene (inflasjonen) kom litt mer under kontroll igjen.
  • Får håpe at det ikke kommer alt for mange tåpelige regler og påbud som påføres Norge fra EU/EØS.
  • Stabilisering av strømprisene på et lavere nivå enn nå hadde vært ideelt, og da langt unna den altfor dyre Norgespris-løsningen.
  • Kongehuset i Norge lever nok beklageligvis videre.
  • Beklageligvis vil nok masse tåpelige konspirasjonsteorier bli videreført inn i det nye året.
  • På jobb blir det vel ikke akkurat roligere på områdene som har med personvern og informasjonssikkerhet å gjøre.
  • Digitaliseringen og den digitale transformasjonen fortsetter nok. Og det blir vel neppe mindre med KI-bruk i det nye året heller.
  • Antar at det blir nok et krevende år for kommunal sektor angående kommuneøkonomi.

Etter hvert vil en del bilder fra år 2026 finne sin vei inn i mitt fotogalleri.

Farvel til år 2025, og velkommen til det flunkende nye året 2026. Vi får satse og håpe på at år 2026 blir et bra år, med mange positive muligheter, opplevelser og gleder. Godt nyttår og godt nytt år til dere som leser dette blogg-innlegget!

Besøksstatistikk: Totalt antall besøk på 80 stk., 1 besøk i dag. (Teller satt i drift 14.09.2023.)
Del dette:
Tagged , , , , , , , . Bookmark the permalink.
post

About Bjørn Roger Rasmussen

Ta en titt på undersiden "Om bloggen" for mer informasjon om bloggforfatter. Les ellers mer om meg, Bjørn Roger Rasmussen (BRR), på min personlige nettside: https://www.brr.no/

Legg igjen en kommentar

Din e-postadresse vil ikke bli publisert. Obligatoriske felt er merket med *