(Sist oppdatert 19.06.2025 @ 20:59 av Bjørn Roger Rasmussen.)

Partilogoer – Stortingsvalget 2025. Kun partier som stiller lister i Vestland fylke – mitt bostedsfylke – har blitt tatt med.
Det nærmer seg politisk valg 2025, som er et Stortingsvalg. I tillegg til å bestemme Stortingets partimessige sammensetning av de 169 representantene, vil valgresultatet også avgjøre hvilken regjering (politisk farge og retning) vi får i tiden framover (4 år). Resultatet av et slikt politisk valg på riksplan betyr relativt mye for oss alle, som innbyggere av den demokratiske nasjonen og kongeriket Norge. Valgdagen er satt til mandag 8. september 2025, og ny regjering og nytt Storting vil vel tiltre uti oktober 2025.
Selv bor jeg i Vestland fylke, og der er det visstnok 18 godkjente partilister. Valglister: Godkjente parti-/valglister i Vestland fylke (lenke).
Mer informasjon vil bli lagt inn her sånt etter hvert. Innlegg under utarbeidelse.
I Vestland fylke får vi visstnok 18 partier å velge mellom:
- Arbeiderpartiet (Ap)
- Fremskrittspartiet (FrP)
- Fred og Rettferdighet (FOR)
- Generasjonspartiet (GP)
- Høyre (H)
- Industri- og Næringspartiet (INP)
- Konservativt (KON)
- Kristelig Folkeparti (KrF)
- Miljøpartiet De Grønne (MDG)
- Norgesdemokratene (ND)
- Partiet DNI (Det Norske Industripartiet, DNI)
- Partiet Sentrum (ikke-offisielt: PS)
- Pensjonistpartiet (Pp)
- Rødt (Raudt) (R)
- Senterpartiet (SP)
- Sosialistisk Venstreparti (SV)
- Velferd- og Innovasjonspartiet (VIPartiet)
- Venstre (V)

Partilogoer – Stortingsvalget 2025. Kun partier som stiller lister i Vestland fylke – mitt bostedsfylke – har blitt tatt med.
Skrive mer om:
- Mine resultater etter å ha kjørt gjennom noen av valgomatene.
Mine tanker rundt valg av «riktig» parti å stemme på:
- Det gagner ikke meg og dem rundt meg med en høyrevridd og egoistisk politikk som dyrker og degger med de rikeste rike, og som nesten dyrker egoisme som religion. Uaktuelle partier blir da i hvert fall blå partier slik som: FrP, H, V og KrF.
- Jeg er heller ikke en ekte sosialist eller kommunist, slik at de rødeste partiene utgår. Uaktuelle partier: R og SV.
- Jeg er ingen klima- og miljøaktivist (men klimafornekter er jeg ikke!), så glem MDG. Dette partiet lar til tider sitt miljøengasjement gå vel langt.
- Å stemme på små mikropartier / nisjepartier / ensakspartier er en bortkastet stemme. Slike partier utgår som aktuelle for min del.
- Sammenblandingen av bedehus og politikk liker jeg ekstremt dårlig, så da utgår Konservativt og KrF for andre gang.
- Høyreekstreme, nasjonalistiske og rasistiske partier utgår både pga. det de står for, og pga. de heldigvis også framstår som mikropartier som neppe kommer til å få noen særlig innflytelse etter valget. Vi kan ikke bare dyrke oss selv og ignorere alle globale verdensproblemer.
- Industri- og Næringspartiet (INP) og DNI framstår for meg som uspiselige bastarder.
- Dagens avgifts- og skattenivået i Norge er sånt ca. passe slik som det nå er, sett opp mot hva man får i retur i form av velferdstjenester fra / via det offentlige. Nok en gang utgår de blå partiene.
- Billig alkohol, enklere tilgang på alkohol og søndagsåpne butikker appellerer ikke til meg, noe også enkelte partier på høyresiden har som viktige saker.
Jeg innrømmer at det ikke er mange partier som gjenstår. Jeg er nok på den rødgrønne siden, og det mest aktuelle partiet for meg er nok Arbeiderpartiet. Selv om de ikke har gjort all verdens god jobb i regjering i innværende periode, vil jeg nok likevel foretrekke dem som ledere av en rødgrønn regjering etter valget høsten 2025. Selvsagt er jeg fullt klar over at det kan bli en blåmandag med blå valgseier, noe jeg selvsagt prøver å stålsette meg for.
Når det gjelder sammenblandingen av kristentro og politikk (les: partiene KrF og Konservativt) gjentar jeg noe som jeg har skrevet noen ganger før:
Jeg er enig i det som i en periode stod på nettstedet Jesusfolket.no (nå nedlagt nettside), nettsiden for det VIRKELIGE kristenfolket:
«Tror du at ditt politiske ståsted definerer deg som en del av kristenfolket eller ikke? Det er en misforståelse. Det er samme for Jesus hva du mener om plasseringen av den norske ambassaden i Israel, om Norges regjering er rød, blå eller gul (+ grønn), eller om du vil reversere lover. Du er faktisk fri til å stemme hva du vil uten å risikere Guds vrede.» Personer som hevder at det er mer kristelig å stemme på såkalte kristne partier eller partier på borgerlig side enn på partier på rødgrønn politisk side bedriver moralisme av verste sorten!
Noen av de politiske sakene som opptar meg:
- Arbeid til alle, og gode, sikre og trygge rammer for alle i arbeidslivet
- Velferden: Beholde (og i hvert fall ikke svekke) velferdsstaten og velferdsgodene (sikkerhetsnettet)
- Rettferdig fordeling og (en viss grad av) likhet
- Stoppe eller i hvert fall redusere takten rundt privatisering
- Mer fokus på folk flest, og mindre fokus på de rikeste rike og skattelettelser til disse
- Sosial samvittighet
- Sterke fellesskap, og å legge til rette for å løse oppgaver sammen
- Distriktspolitikk
- Bensinpriser på et levelig nivå, og muligheter for oss i distrikts-Norge å fortsatt bruke bil med forbrenningsmotor uten å bli helt flådd
- Akseptable strømpriser og et levelig prisnivå (og lønnsnivå) i samfunnet generelt er sterkt ønskelig
- Ja takk til toppolitikere som utvise mindre grad av arroganse og selvgodhet enn dagens blå regjering
- Kroken på døra for velferdsprofitører
- Alle skal med, og solidaritet
- Muligens noe nedbremsing av tempoet med globaliseringen
- Ekstrem nasjonalisme og dyrking av oss selv som nasjon er jeg ikke tilhenger av, og vi bør ta et visst ansvar for globale problemstillinger i form av f. eks. bistandspenger og nødhjelp til trengende
- Noe samarbeid med EU/EØS og NATO er nok nødvendige onder for landet vårt
- Det bør bli ført en distriktspolitikk som gjør det levelig å bo i alle deler av vårt land
- Særskilt vern av kristne interesser / verdier opptar meg nesten ikke i det hele tatt
- Vern av MIN FORTOLKNING av norske verdier – og enkelte kristne og humanistiske verdier – er delvis viktig
- Klima og miljøvern kommer – beklageligvis – noe langt nede på min liste
Et stort irritasjonsmoment i forbindelse med valg og valgkamp er all drittkastingen og nedrakkingen på politiske konkurrenter. Tenk hvis fokus hadde vært på politikken, og ikke på å rakke ned på eller å ta meningsmotstandere (personlige angrep). Spesielt høyresiden er ekstreme med å kaste dritt hele tiden mot politiske partier og partiledere på rødgrønn side.
Fremskrittspartiet (FrP) er et fælt parti i seg selv, og med Sylvi Listhaug (løs kanon som bedriver populisme på begredelig lavt nivå) bak roret som partileder i de senere år blir det enda mer uspiselig. Jeg kan ikke fatte og begripe at mange kristne stemmer på dette ukristelige partiet, og jeg forstår heller ikke at Listhaug sin stygge og brautede oppførsel aksepteres av såpass mange velgere. FrP er et parti som i stor grad driver med populisme, farer med løgner / usannheter, beskylder andre for ditt og datt, presenterer fornærmende og støtende utspill på samlebånd og generelt sett bedriver fanterier. Håper for landets del at de ikke får stor oppslutning under valget, selv om de nå på forhånd beklageligvis ligger bra an.
Når det gjelder partiet Høyre og Erna Solberg mener jeg det samme under dette valget som jeg mente i forbindelse med stortingsvalget 2021. Jeg har minimal sans for Erna som partileder, og Høyre sin politikk appellerer heller ikke til meg. Deres tidligere regjeringsperioder har heller ikke imponert resultatmessig.
Selv håper jeg SELVSAGT på rødgrønt flertall med Jonas Gahr Støre som statsminister, da et blått / borgerlig alternativ slettes ikke gagner meg og mine. Regjeringer med enten Erna Solberg (H) eller Sylvi Listhaug (FrP) som statsminister, GRØSS OG GRU! Forhåpentligvis havner også KrF under sperregrensa. Uansett er jeg fullt klar over at det ikke nødvendigvis blir slik som jeg ønsker meg det.
Rett skal være rett: Alt har ikke vært kjempebra med den rødgrønne regjeringen i perioden oktober 2021-oktober 2025. Imidlertid er de blå alternativene så mye verre!
Godt valg! Håper det går veien med en rødgrønn valgseier! Uansett om man er enig eller uenig i det jeg har skrevet: Bruk stemmeretten, og ikke bli sittende i sofaen («sofavelger») uten å ha avlagt sin stemme! Lenge leve demokratiet, som vi kan støtte opp om via å gjøre vår borgerplikt (stemme!). Hvis stemmeretten ikke benyttes, bør man heller ikke klage i etterkant på politikerne og politikken. Jeg skal i hvert fall garantert avlegge min stemme!
Lenker:
Generelt:
- Valg: Stortingsvalget 2025 | Valgdagen er 8. september.
- Vestland fylkeskommune: Stortingsval i Vestland | Godkjende lister til stortingsvalet 2025 | Hordaland & Sogn og Fjordane
- NRK: Valgomat 2025
- TV 2: Valgomat 2025
- Facebook-gruppe: RødGrønn allianse
Tidligere valg:
- Kommunestyre- og fylkestingsvalg 2023
- Stortingsvalget 2021
- Valg 2019: Kommunestyre- og fylkestingsvalg + kirke
- Valg 2017 (Stortingsvalg)
Tidligere og nåværende regjeringer:
- blogg.brr.no: Regjeringskritikk – blåblå Solberg-regjering
- blogg.brr.no: Regjeringskritikk – rødgrønn Støre-regjering
- blogg.brr.no: Nok er nok, Sylvi Listhaug!
Lenker til tidligere politiske artikler her i bloggen:
- blogg.brr.no: Fortsatt skeptisk til KrF (Kristelig Folkeparti)
- blogg.brr.no: Kristne politiske partier, nei takk!
- blogg.brr.no: Hvordan kan kristne stemme FrP?
- blogg.brr.no: Regjeringskritikk – blåblå Solberg-regjering
- blogg.brr.no: Konservativ kristendom, nei takk! (inkludert omtale av det kristen-politiske arrangementet Oslo Symposium)
- blogg.brr.no: Kategori «Politikk»